#18 – Android Uygulamalarında Özelleştirilmiş Fontlar


Bu derste yazdığımız android uygulamalarında yeni ya da farklı yazı tiplerini nasıl kullanacağımızı öğrenicez. Evet başlayalım!

Android te default olarak birkaç tane yazı tipi/ailesi (font family) vardır. Bunlar:

  • monospace
  • serif
  • sans-serif

Eğer bunlardan başka bir yazı tipi kullanmak istiyorsanız bu yazı tipine ait .ttf uzantılı dosyayı kullanmanız gerekir. “.ttf” uzantısının açılımı “truetypeface” tir.

Peki font tipini belirlediniz uygulamada nasıl kullanacaksınız? Bunu bir örnek uygulamayla açıklayalım.

1.  Eclipse te yeni bir android uygulama projesi açıyoruz.

2. Adına ‘AndroidFont’ deyin veya başka birşey.

3. assets klasörü altında fonts adında bir klasör yoksa siz oluşturun. Bu klasöre kullanmak istediğiniz fontların .ttf dosyalarını kopyalayın.

4. Arayüzümüzün arka planı mavi olsun. İki ayrı yerde “Android Evreni Font Dersi” yazısı olsun. Bunlardan birinin fontunu değiştirelim java kodu ile. Arayüz için aşağıdaki kodları activity_main.xml dosyasına yazıyoruz.

5. Farklı fontları kullanmak için Typeface sınıfını kullanıcaz. Bu sınıf ile ilgili daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bu sınıf bize bir yazının yazı tipini değiştirmemizi sağlayan setTypeface metodunu sunuyor. MainActivity.java dosyasına aşağıdaki kodları girip uygulamayı çalıştırınız. Yeni fontu ve default fontu karşılaştırmalı olarak göreceksiniz.

6. Uygulama örneğimizi test edelim!


 Dersi beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Başka bir android dersinde görüşmek üzere kolay gelsin :).

Şunlar da ilginizi çekebilir

LEAVE A COMMENT