#9 – Android Layouts: Table Layout


Bu yazımda android layoutlarından Table Layout anlatılmıştır.

Android te layoutları(taslakları) basit xml dosyaları ile oluştururuz. Ayrıca JAVA kodu kullanarak ta layout oluşturabiliriz. Bütün layoutlar /res/layout dosyasında olmalıdır.

kodu_indir

layout

Bu ön bilgiden sonra Table Layout u anlatmaya başlayabiliriz.

Table Layout

Android teki table layoutlar html deki table layoutlar gibi çalışır. Arayüzü istediğiniz sayıda satıra ve sütuna bölebilirsiniz. Aşağıdaki resimi inceleyiniz.

table_layout

Örnek bir Table layout oluşturmak için gerekli adımlar:

a. Eclipse te sırasıyla File -> New -> Android Application Project e tıklayın.

b. Gerekli yerleri doldurup projenizi oluşturun.

c. Package Explorer da layout klasörüne sağ tıklayıp: New -> Android XML File seçin. Yeni layouta isim verin, ben tablelayout dedim. Daha sonra Finish e basarak oluşturun.

d. Layout klasörü altındaki yeni oluşturduğunuz layoutu iki kere tıklayarak açın. Ve aşağıdaki kodları girin.

e. Yeni oluşturduğumuz bu layout u uygulamamızın arayüzü olarak ayarlamak istersek yapmamız gereken şey şu: src klasörü altındaki projenizin paket ismine iki kere tıklayın burada otomatik üretilmiş bir projenizin_ismi.java dosyası göreceksiniz, iki kere tıklayarak açın.

Burada onCreate metodu altında şu kodu göreceksiniz: setContentView(R.layout.main); bu kodun anlamı şudur: uygulamanın arayüzünü layout klasörü içindeki main.xml dosyasından oluştur.

Bizim istediğimiz ise yeni oluşturduğumuz xml dosyasını arayüz olarak kullanması.O yüzden kodu şu şekilde değiştiriyoruz: setContentView(R.layout.oluşturduğunuz_xml_dosyası); mesela ben tablelayout.xml diye oluşturduğum için benim durumumda şöyle olacak: setContentView(R.layout.tablelayout);

Tablelayout Emulatör çıktısı:

android table layout

Bu yazımda Tablelayout u detaylıca ve örneklerle anlattım.

Bir önceki Android Layouts: Relative Layout; Uygulamalı Örnek ve Kodlar isimli yazımda Relative Layout detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Android Evreni‘ni takip etmeye devam edin!

Kolay gelsin. :)

Şunlar da ilginizi çekebilir

5 yorum

LEAVE A COMMENT