#8 – Android Layouts: Relative Layout; Uygulamalı Örnek ve Kodlar


Bu yazımda android layoutlarından Relative Layout anlatılacaktır.

Relative Layout

Relative layout ta  her eleman  diğer elemanların konumlarına veya bir ebeveyn elemana göre kendisini ayarlar.

Örneğin; aşağıda tanımlanmış layoutu düşünelim: ‘İptal’ butonu ‘Oturum Aç’ butonunun sağına relative(yani birbirlerine göre) ve paralel olarak yerleştirilmiştir. Bu işi yapan kodu veriyorum, daha iyi anlamak için inceleyiniz.

relative_layout

Örnek bir Relative Layout oluşturmak için gerekli adımlar:

a. Eclipse te sırasıyla File -> New -> Android Application Project e tıklayın.

b. Gerekli yerleri doldurup (ilk derste anlatmıstım) projenizi oluşturun.

c. Package Explorer da layout klasörüne sağ tıklayıp: New -> Android XML File seçin. Yeni layouta isim verin, ben relativelayout dedim. Daha sonra Finish e basarak oluşturun.

d. Layout klasörü altındaki yeni oluşturduğunuz layoutu iki kere tıklayarak açın. Ve aşağıdaki kodları girin.

e. Yeni oluşturduğumuz bu layout u uygulamamızın arayüzü olarak ayarlamak istersek yapmamız gereken şey şu: src klasörü altındaki projenizin paket ismine iki kere tıklayın burada otomatik üretilmiş bir projenizin_ismi.java dosyası göreceksiniz, iki kere tıklayarak açın.

Burada onCreate metodu altında şu kodu göreceksiniz: setContentView(R.layout.main); bu kodun anlamı şudur: uygulamanın arayüzünü layout klasörü içindeki main.xml dosyasından oluştur.

Bizim istediğimiz ise yeni oluşturduğumuz xml dosyasını arayüz olarak kullanması.O yüzden kodu şu şekilde değiştiriyoruz: setContentView(R.layout.oluşturduğunuz_xml_dosyası); mesela ben relativelayout.xml diye oluşturduğum için benim durumumda şöyle olacak: setContentView(R.layout.relativelayout);

Relativelayout emülatör çıktısı:

android_relative_layout

Bu yazımda Relativelayout’u  detaylıca ve örneklerle anlattım.
Bir önceki  Android Layouts : Linear Layout adlı yazımızda Android Linear Layout detaylıca, örnek ve kodlarla anlatılmıştır.

Android Evreni’ nin yeni yazıları için AndroidEvreni‘ ni takip etmeye devam edin!

Mustafa Demir

Elektronik, linux, android, ios, matlab, latex, python, C, ve C++ meraklısıyım. Profesyonel Android Uygulama Geliştiricisi olma yolunda ilerliyorum. Ubuntu 15.04 kullanıcısıyım. Merakımın peşinden koşmayı severim.

Şunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

LEAVE A COMMENT