#7 – Android Layouts: Linear Layout


Bu yazımda sizlere android layoutlarından(taslak,şema) Linear Layoutu anlatacağım.

kodu_indir

Android te layoutları(taslakları) basit xml dosyaları ile oluştururuz. Ayrıca JAVA kodu kullanarak ta layout oluşturabiliriz. Bütün layoutlar /res/layout dosyasında olmalıdır.

layout

Evet şimdi view layouts (görüntü taslakları) lardan Linear Layoutu anlatmaya başlayalım.

Linear Layout

Linear layout ta bütün elemanlar liner olarak gösterilirler. Aşağıda Liner layout örnekleri verilmiştir. Bunlar ya horizontal ya da vertical dır. Bunu da orientation parametresini kullanarak belirliyoruz, örnekler de görüldüğü gibi. Ayrıca orientation parametresi bir LinerLayout parametresidir. Diğer layoutlar için kullanılamaz.

Vertical Layout Örneği:

Horizontal Layout Örneği:

linear_layout

Şimdi linerlayout un iki çeşidini öğrendiğik. Bunlarla bir örnek proje oluşturalım. Gerekli adımlar:

1. Eclipse te sırasıyla File -> New -> Android Application Project e tıklayın.

2. Gerekli yerleri doldurup (ilk derste anlatmıstım) projenizi oluşturun.

3. Package Explorer da layout klasörüne sağ tıklayıp: New -> Android XML File seçin. Yeni layouta isim verin, ben linearlayout dedim. Daha sonra Finish e basarak oluşturun.

4. Layout klasörü altındaki yeni oluşturduğunuz layoutu iki kere tıklayarak açın. Ve aşağıdaki kodları girin.

5. Yeni oluşturduğumuz bu layout u uygulamamızın arayüzü olarak ayarlamak istersek yapmamız gereken şey şu: src klasörü altındaki projenizin paket ismine iki kere tıklayın burada otomatik üretilmiş bir projenizin_ismi.java dosyası göreceksiniz, iki kere tıklayarak açın.

Burada onCreate metodu altında şu kodu göreceksiniz: setContentView(R.layout.main); bu kodun anlamı şudur: uygulamanın arayüzünü layout klasörü içindeki main.xml dosyasından oluştur.

Bizim istediğimiz ise yeni oluşturduğumuz xml dosyasını arayüz olarak kullanması.O yüzden kodu şu şekilde değiştiriyoruz: setContentView(R.layout.oluşturduğunuz_xml_dosyası); mesela ben linearlayout.xml diye oluşturduğum için benim durumumda şöyle olacak: setContentView(R.layout.linearlayout);

6. Uygulamanızı çalıştırmak ve test etmek için Projenize sağ tıklayın daha sonra -> Run As -> 1. Android Application. Uygulamanız sorunsuz çalıştıysa biraz önce yazdığımız yeni linear layoutu emülatörde görmelisiniz.

Linear Layout Emülatör Çıktısı:

linear_layout_output

 

Diğer layoutları ileriki  yazılarımda anlatacağım. AndroidEvreni ‘ ni  takip etmeye devam edin!

Kolay gelsin. :)

Mustafa Demir

Elektronik, linux, android, ios, matlab, latex, python, C, ve C++ meraklısıyım. Profesyonel Android Uygulama Geliştiricisi olma yolunda ilerliyorum. Ubuntu 15.04 kullanıcısıyım. Merakımın peşinden koşmayı severim.

Şunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

LEAVE A COMMENT