#23 – Seekbar İle Ekran Parlaklığını Ayarlamak


Merhaba, bu yazımda Seekbar ile ekran parlaklığını ayarlayan küçük bir uygulama örneği yapıcaz. Bir önceki yazımda seekbar hakkında genel bilgiler vermiş ve kullanımını detaylı olarak anlatmıştım. Bu yüzden burada tekrar bahsetmeyeceğim.

WindowManager Arayüzü

WindowManager bir arayüzdür. Bu arayüz uygulamanın pencere yöneticisi ile konuşmasını sağlar. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu sınıfa bağlı bir sınıf olan WindowManager.LayoutParams sınıfı bu uygulamada bize yardımcı olacak.

WindowManager.LayoutParams Sınıfı

Bu sınıf layout ile alakalı bir çok ayarı yapmak için kullanılır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Biz bu sınıftaki screenBrightness field ını kullanıcaz.

screenBrightness field

Bu field ekran parlaklığını ayarlar. Bunu değiştirerek tercih edilen ekran parlaklığı ayarını değiştirmiş oluruz. Minimum değeri 0 maksimum değeri 1 dir.

Uygulama Örneği

Arayüz

Örneğimizin arayüzünde bir seekbar ve bir textview olacak. Textview ı ekran parlaklığının yüzde değerini göstermek için kullanacaz. Aşağıdaki kodları alıp activity_main.xml dosyanıza yapıştırın.

Activity (Java Kodu)

Burada arayüze eklediğimiz seekbar ı tanımlayacaz. Seekbar her değiştirildiğinde updateScreenBrigthness() adlı metodumuzu ekran parlaklığını ayarlamak için çağırıcaz. Ayrıca bu metod içinde ekran parlaklığını yüzde olarak ekrana basıcaz.

Uygulamanın Testi

Uygulama örneğimizi bir android telefonunda çalıştırdığınızda ekran parlaklığını seek bar ı kullanarak değiştirebildiğinizi göreceksiniz. Ekran parlaklığının değişimi emulatör de fark edilemez. Bunu görebilmek için gerçek bir android cihazında uygulama örneğini test etmeniz gerekir.

CANLI TV İZLEME UYGULAMAMIZ DENEMEK VE/VEYA DESTEK OLMAK İSTERSENİZ MEMNUN OLURUZ :


Sonsöz

Yazıyı beğendiyseniz soldaki sosyal paylaşım butonlarını kullanarak paylaşıp bize destek olabilirsiniz. Yazının başında yazımıza puan vermeyi unutmayın. Bize geri dönüş yapmanız çok önemli. Sitemizin ve yazılarımızın gelişimi sizin geri dönüşlerinize göre şekillenecektir.

Kaynaklar

Şunlar da ilginizi çekebilir

3 yorum

 • LEVENT YADIRGA
  27 Şubat 2014 at 00:50

  Cevabını bulamadığım bir sorum olacak
  Androidde bir kitap programı veya güzel sözler programı nasıl yazılır, bilgiler nerden getirilir, veritabanı mı? yoksa bir metin belgesinden mi?

  • MUSTAFA DEMİR
   27 Şubat 2014 at 11:15

   merhaba, android te bir kitap uygulaması çeşitli şekillerde yazılabilir. Mesela kitabın pdf ini html dosyasına çevirip o şekilde uygulamanın içinde açtıranlar var. Bir metin dosyasından sayfaları çekip ekranda gösterenler de var. Problemin cevabını Türkçe olarak bulmaya çalıştıysanız büyük ihtimal birşey bulamamışsınızdır. İngilizce sayfalar ve forumları ziyaret etmenizi öneririm.

 • hanifi demir
  30 Ocak 2016 at 10:00

  bu proğramın projesi varmı sizde

LEAVE A COMMENT