Google Play’ den Türkiye’deki Geliştiriciler de Kazanacak!


merhaba,

bu yazımda size Google’ ın Geliştirici Satıcı Hesapları ile ilgili son duyurusunu aktarmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi, Türkiye’den Google Play Store a ücretli uygulama yükleyemiyorduk. Sorun şuydu: Ülkemiz Google’dan %50 vergi istiyordu, Google da bunu kabul etmediği için anlaşma bir türlü sağlanamamıştı. Bu yüzden reklam şirketleri ile uğraşmak, onlar hakkında bilgi toplamak, araştırmak, uygulamaya reklam eklemek zorunda kalıyorduk. Ama artık zorunda değiliz. Neden mi?  Google’ın son duyurusunu aşağıdan okuyabilirsiniz:play

“New Supported Locations for Merchant registration You can now register as a Google Play Merchant if you reside in Greece, Luxembourg, Romania, Saudi Arabia, Slovakia, Turkey, Ukraine, or Vietnam. We’re working to support more locations in the future. New merchants can review the Guidelines for Merchants on our Help Center.”

Türkçe’ye çevirirsek Google diyor ki : “Satıcı hesapları için desteklenen yeni yerler(ülkeler). Eğer Yunanistan, Luksemburg, Romanya, Suudi Arabistan, Slovakya, Türkiye, Ukrayna ya da Viyetnam da ikamet ediyorsanız artık Google Play Satıcı hesabına kayıt olabilirsiniz. Gelecekte daha fazla yeri(ülkeyi) desteklemek için çalışıyoruz. Yeni Satıcılar Yardım Merkezimizden satıcılar için önerileri/esasları inceleyebilirler.”

Artık reklam şirketi derdi yok, reklam şirketi araştırma derdi yok, reklamdan kazanılır mı? diye düşünmeye gerek yok. Sağlam uygulamalar geliştirerek “damlaya damlaya göl olur.” kaidesi gibi 1 dolarlar 1000 dolarlara çıkabilir.

Demek ki sorunu bir şekilde çözüp ülkemizle anlaşmaya varmışlar. Başta Ülkemizden bu görüşmeleri yapan yetkililere teşekkür ediyorum ve ayrıca bu güzel haberi bize veren Google’a da teşekkür ediyorum. Lütfen yazıyı paylaşarak diğer geliştirici arkadaşlarımızın ve bu işe girmek isteyen, girmeyi düşünen arkadaşların duymasını sağlayalım.

Şunlar da ilginizi çekebilir

2 yorum

 • Mümin KALINKAYA
  15 Eylül 2014 at 00:42

  Çok faydalı bir site olmuş. Emeğinize sağlık. Allah klavyenizi ve zihninizi daima diri ve sağlam tutsun. Kolay gelsin :) Teşekkürler…

  • MUSTAFA DEMİR
   11 Kasım 2014 at 13:21

   merhaba Mümin bey,

   düşünceleriniz için çok teşekkürler.

   İyi Çalışmalar.

LEAVE A COMMENT